Eesti plokikoondise laskurid Lisell ja Robin Jäätma osalevad USA-s, Lancaster Classicul

Sel nädalavahetusel, 25.-28.jaanuar, toimub Ameerika Ühendriikides üks osalejate arvu poolest suuremaid vibulaskmise võistlusi Lancaster Classic. Tegemist on idaranniku suurima vibuvõistlusega ja Ameerika suuruselt teise võistlusega, kus sellel aastal osaleb üle 2000 laskuri erinevates vibu- ja vanuseklassides. Tegemist suuruselt USA (ja maailma) teise võistlusega – see jääb alla vaid Las Vegas Shoot`ile, kus osalejate arv 2023 aastal ületas 4000 piiri ja mille raames toimub ka sise-MK finaalturniir.

Professionaalide klassis osalevad ka meie tipplaskurid Lisell Jäätma, Robin Jäätma ja Maris Tetsmann Eesti plokkvibukoondisest, kelle head tulemused on andnud neile pääsu tehasetiimidesse. Nendega on treenerina kaasas Maarika Jäätma. Õde-venda, Team Estoniasse kuuluvatele Lisell ja Robin Jäätmale, kes võistlevad Mathewesõ i tiimis, on võistlusel osalemine lausa kohustuslik – nimelt näeb nende sponsorleping ette autogrammitunde ja pildistamist tootja väljapanekualal kui osalemist üritusel „Connect With the Pros“, kus tippbrände esindavad laskurid kohtuvad noorte ja lastega.

2024 aasta võistlus on 20 aasta juubelivõistlus, mis on kergitanud ka auhinnafondi.

Võistluse kvalifikatsioonis lastakse meilgi tuttavaid sportvibu arvestuse kolmiklehti, kus 10-punktiala südamik ehk x annab ühe lisapunkti ehk 11. Seega on võimalik tavapärase 600 punkti asemel teenida 660 punkti. Perfektse 660 laskmise eest olnud varasemalt peaauhind 30 000 dollarit, siis juubeliaasta puhul on summa lausa 50 000 dollarit. 19-aasta jooksul on maksimumtulemus ära lastud lausa viiel korral nelja mehe poolt. Kahel korral on sellega hakkama saanud siselaskmise „imelapseks“ peetav, hetkel 16-aastane Bodie Turner, kes alistas 660-punkti skoori esmakordselt 14-aastasena.

Meeste pro-klassis, kus võistleb ka Robin Jäätma, osaleb 124 laskurit, kellest kvalifikatsioonide järel pääsevad 64 parimat edasi duellidesse, võistlema tiitlile ja magusatele auhinnarahadele. Meeste pro-klassis saavad tšeki 32 parimat, võitjale 20 000.

Naiste pro-klassis, kus astuvad ülesse Lisell Jäätma ja Maris Tetsmann, on 42 osalejat, kellest pääseb edasi duellidesse kvalifikatsiooni 16 parimat. Naisteklassi võitjale on ette nähtud 4000 dollariline tšekk.

Lisaks on auhinnarahasid pannud välja erinevad kaubamärgid – vibutootjatest noolte ja päästikubrändideni. Kõik medaliduellid kantakse üle ka otse-eetris ja on järele vaadatavad YouTubest.

Eestlastele on see kolmas kord võistlusel osaleda ja seni on näidatud häid tulemusi. Eelmisel aastal jõudis Robin Jäätma 125 mehe hulgas 26 kohale. Lisell Jäätma lõpetas neljandana 41 võistleja seas, alistades duellis lisanoolega maailma esinumber Emma Gibsoni.

Profiklassi on liikunud ka Maris Tetsmann, kes on kahel varasemal aastal võistelnud naiste klassis ning toonud sealt koju ka kolmanda koha.

10-aastaselt sportvibulaskmisega alustanud, viimased neli aastat plokkvibu lasknud ja täna PSE tehase tiimis võistlev Maris Tetsmann ütleb, et tegemist on tema lemmikvõistlusega. „Mida tugevam konkurents, seda rohkem aitab see mu arengule kaasa.„

Rohkem infot võistluse kohta leiab Lancaster Archery Classic koduleht siin: https://www.lancasterarcheryclassic.com/

Tulemused on reaalajas jälgitavad IANSEO keskkonnas siin: https://info.ianseo.net/?tourid=667

Foto autor: Karli Saul